fb

Ilustrátorský Olymp

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na vernisáž výstavy Držitelia najvyšších ocenení Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) v polstoročnej retrospektíve, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 5. marca 2015 o 11.00 hod v pobočke Litpark, Kukučínova 2, Košice.

Výstava v košickej knižnici predstaví víťazov dvoch najvyšších ocenení BIB, súťažnej prehliadky originálov ilustrácií detských kníh – Grand Prix a Zlaté jablko, ktorá prebieha každý nepárny rok v Bratislave pod záštitou UNESCO a Medzinárodnej únie pre detskú knihu (IBBY). Exponáty návštevníkom poskytnú komplexný pohľad na ilustráciu ako na samostatné umelecké dielo, ale aj ako na súčasť knižného produktu a to od počiatkov bienále až po jeho súčasný 25. ročník.
Ide o unikátnu putovnú výstavu, ktorá v uvedenom rozsahu doteraz ešte takému širokému publiku sprístupnená nebola. Pozostáva z takmer 150 bohato ilustrovaných kníh pre deti a mládež, ktoré pochádzajú z 36 krajín sveta a ktoré poskytla zo svojho fondu Knižnica BIBIANY, Bratislava.

Putovná výstava sprostredkuje možnosť porovnania rôznorodých ilustračných, grafických a vydavateľských prístupov v tvorbe detskej knihy vo svete a postupne ju budú môcť navštíviť milovníci umenia vo viac ako 25 knižniciach, galériách a kultúrnych inštitúciách po celom Slovensku no i v zahraničí. Ako úplne prví túto krásnu výstavu uvidia práve návštevníci Košíc a následne výstava poputuje do ďalších 22 knižníc, galérií a kultúrnych inštitúcií na Slovensku i v zahraničí.

Slávnostného otvorenia výstavy klasikov, ale aj mladých začínajúcich výtvarníkov, ktorí si svojim nekonvenčným a inovatívnym prístupom zaslúžili uznanie poroty sa zúčastnia Richard Raši, primátor mesta Košice, Hana Ondrejičková, vedúca Knižnice BIBIANA, Viera Anoškinová, vedúca sekretariátu BIB

Výstava potrvá až do 10. apríla 2015.

Plagát

Fotogaléria

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice