Mesiac autorského čítania - čo bolo


3.8.2017 - večer tridsiaty prvý

PETR HRUŠKA,
básnik píšuci predovšetkým o najbližších rodinných vzťahoch, vyštudoval Vysokú školu banskú a neskôr českú literatúru a literárna vedu na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity. Napísal sedem básnických zbierok a za zbierku Dramata získal Štátnu cenu za literatúru. Návštevníkov záverečného večera festivalu milo prekvapil. Nielenže prišiel v silnej rodinnej zostave, sprevádzala ho jeho všestranne nadaná manželka Iveta a syn František, člen hudobného zoskupenia Fumar Mata, ale na záver svojho vystúpenia v knižnici predstavil a zároveň aj symbolicky pokrstil svoju najčerstvejšiu, ôsmu básnickú zbierku, Přebytek otce. Čo ho k tomu viedlo? Dôvody boli jednoduché. Zbierka bola vydaná na Slovensku a festival zase asi tá najvhodnejšia príležitosť predstaviť ju milovníkom poézie. „Keď Vám vyjde kniha, je to krehkosť, neviete čo ste to spáchal, či ste to urobil dobre, ale urobíte si radosť.“ Petr Hruška je skôr tichý a málo hovorí, práve preto oveľa viac čítal.

Čítať ďalej: Mesiac autorského čítania - čo bolo

Mesiac autorského čítania - pozvánka


Medzinárodný literárny festival Mesiac autorského čítania je už po siedmykrát súčasťou literárneho leta Knižnice pre mládež mesta Košice. S obľubou sa ho zúčastňujú stáli návštevníci a jeho zaujímavý program s nejednou literárnou celebritou priláka aj náhodných okoloidúcich či prázdninových návštevníkov mesta.

Aktuálny ročník festivalu navštívia autori piatich krajín, Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a  hosťujúceho Gruzínska, aby tu predstavili svoju literárnu tvorbu a prostredníctvom nej i zatiaľ neprebádanú cudzinu a zaujímavé literárne či jazykové experimenty. Večerné čítania, ktoré  štartujú 4. júla a vyvrcholia 3. augusta 2017, budú literatúru v jej rôznych podobách prezentovať denne, každý deň v týždni, v čase od 18.00 do 20.00  hodiny.

Čítať ďalej: Mesiac autorského čítania - pozvánka

MAČ 2017 - Program


Festival Mesiac autorského čítania 2017 - čestný hosť GRUZÍNSKO

4.7. - 3.8.2017, denne od 18.00 do 20.00 hod.

Literárny festival Mesiac autorského čítania v rámci VII. ročníka predstaví nové mená, nové tváre a sprostredkuje literatúru rôzneho žánru a jazyka. Počas tridsať jeden večerov v piatich veľkých európskych mestách (Košice, Brno, Ostravu, Ľvov a Wroclaw) 62 autorov zo Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a Gruzínska, predstaví svoju tvorbu a cez príbehy tiež krajiny a ľudí. V Košiciach sa začína čítať 4. júla 2017 v pobočke LitPark v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici. Číta sa každý deň v týždni až do 3. augusta 2017, vždy v čase 18.00 - 20.00 hod. Informácie o programe a hosťoch festivalu budú dostupné a pravidelne aktualizované aj na facebookovej stránke Mesiac autorského čítania.

Program festivalu, hostia:
4.7.
Mila Haugová: Pravda, jadro, zákonitosti

Čítať ďalej: MAČ 2017 - Program