Články

Mesiac autorského čítania 1

XII ročník literárneho festivalu sa prvý raz uskutoční mimo Čiech a zavíta na Slovensko a do Poľska. Uskutoční sa od 1.júla do 3.augusta 2011 súčasne v štyroch mestách v Brne,Ostrave,Košiciach a Wroclave.

Dvanásty ročník najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu, Mesiac autorského čítania, sa prvý raz uskutoční aj mimo Čiech a zavíta na Slovensko a do Poľska. Ako informovala Beáta Hybáčková z košickej knižnice pre mládež, festival sa uskutoční od 1. júla do 3. augusta tohto roku súčasne v štyroch festivalových mestách - v Brne, Ostrave, Košiciach a Wroclave, pričom Poľsko je čestným hosťom podujatia. Festival organizuje brnianske vydavateľstvo a agentúra Větrné mlýny v spolupráci so slovenskou Knižnicou pre mládež mesta Košice a v Poľsku s Miejskou Bibliotekou Publicznou we Wrocławiu a s Biuro literackim.
„Na podujatie príde 64 autorov z Čiech, Slovenska a Poľska, ktorí vo všetkých štyroch festivalových mestách budú čítať zo svojej tvorby. Sú medzi nimi aj spisovatelia veľmi zvučných mien, napríklad Pavel Kohout, Miroslav Kusý, Peter Štrpka, Michal Hvorecký, Henryk Grynberg, Stefan Chwin a iní. Spisovatelia prečítajú ukážky zo svojej tvorby vo svojom materinskom jazyku a v pozadí sa premietne preklad do reči hostiteľa,“ uviedla Hybáčková.
Mesiac autorského čítania zahŕňa dve programové línie – jedna reprezentuje domácu literatúru, v ponímaní festivalu je to česká a slovenská tvorba a druhú líniu prezentuje písomníctvo inej krajiny. V predchádzajúcich rokoch to bola napr. Kanada, Francúzsko, Bielorusko, či Rakúsko, teraz Poľsko.
V každom festivalovom meste sa každý večer predstavia dvaja spisovatelia, jeden česko- slovenský a jeden poľský autor. Moderovať poľskú časť bude riaditeľ poľského inštitútu v Bratislave Andrzej Jagodziński a námestník riaditeľa Tomasz Grabiński, česko-slovenskú časť riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná a programový riaditeľ festivalu Petr Minařík.
Miestom festivalového diania v Košiciach je Bábkové divadlo na Alžbetinej ulici. Prvé čítanie sa začne o 19,00 hod. a hosťom bude český alebo slovenský autor a druhé, poľské čítanie sa začne o 20,30 hod.

Fotogaléria

Fond na podporu umenia