Mesiac autorského čítania 2015

Najväčší stredoeurópsky literárny festival Mesiac autorského čítania už po piatykrát pozýva milovníkov literatúry do Košíc. Každý večer tu pre návštevníkov otvorí svoje brány, aby v čase od 3. júla do 2. augusta 2015 v areáli Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici predstavil nielen národnú literatúru rôznych európskych krajín, ale prostredníctvom jej tvorby aj samotné krajiny. Festival, tak ako po minulé roky, organizuje Knižnica pre mládež mesta Košice v spolupráci s vydavateľstvom a kultúrnou agentúrou Větrné mlýny, Brno a v jeho aktuálnom ročníku svojim návštevníkom sprostredkuje stretnutia so 62 spisovateľmi až zo štyroch krajín. Budú to autori zo Slovenska, Česka, Poľska a hosťujúcej Ukrajiny.

Program

 Čítať sa bude v piatich európskych mestách

Projekt Mesiac autorského čítania každoročne prebieha v štyroch mestách, v Brne, Ostrave, Košiciach a Wroclawe. V tomto roku sa k nim pridá aj najväčšie mesto západnej Ukrajiny, Ľvov. Čítania tradične odštartuje Brno v stredu 1. júla a následne svoju štafetu odovzdá ďalším festivalovým mestám. „V Košiciach začíname ako tretí, teda v piatok 3. júla so začiatkom o 18.00 hod. a čítačky u nás skončia v nedeľu 2. augusta 2015“, informuje riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, Iveta Hurná. Počas 31 večerov tu v dvoch programových líniách svoju tvorbou predstaví 62 autorov. V tej prvej, so začiatkom o 18.00 hod., vystúpia česko-slovenskí a poľskí autori a v druhej to budú tohtoroční hostia festivalu, autori z Ukrajiny. „Ukrajinci začínajú o 19.00 hod. a samozrejme vo svojom materinskom jazyku“, upresňuje Iveta Hurná, „preklad textu zahraničných hostí si však každý môže odsledovať na premietacom plátne.“ Stretnutia s autormi budú prebiehať v priestoroch pobočky LitPark v košickom Kulturparku na Kukučínovej 2 a za dobrého počasia sa presunú pred pobočku do parku.

Festivalový Ľvov, centrum kultúry a literárneho života

Festivalové mesto Ľvov (Leopolis) s počtom obyvateľov 800 tisíc je v súčasnosti najväčším mestom západnej Ukrajiny. Bolo založené v polovici 13. storočia a do roku 1939 patrilo Poľsku. Možno aj preto ho Poliaci doteraz považujú za tretie historicky najvýznamnejšie poľské mesto, kde sa turisti bez problémov dohovoria aj po poľsky. Táto historická perla sa pýši nielen svojim historickým centrom zapísaným do zoznamu UNESCO, jednou z najstarších európskych univerzít či množstvom múzeí, ale napríklad aj antikvariátom pod holým nebom, najväčším literárnym veľtrhom na Ukrajine (Forum vydavciv), či uchádzaním sa o titul Mesto literatúry. „Návštevníci tu nájdu útulné literárne kaviarne, kníhkupectvá s autorskými čítaniami aj antikvariáty. Jeden sa nachádza pod holým nebom priamo na námestí Ivana Fedorova, zakladateľa kníhtlače v Rusku“, opisuje mesto Iveta Hurná. Literárna Ukrajina sa celkom určite spája s historickým eposom Slovo o pluku Igorovom, od neznámeho autora z konca 12. storočia. Ten, prezentujúc najkrajšie vzory ľudovej tvorivosti tohto obdobia, sa stal hrdosťou celého slovanského sveta. Samotný Ľvov je spätý s autormi ako kritický realista Ivan Frank, klasik, ktorého meno hrdo nesie ľvovská univerzita i jeho rodné mesto Ivano-Frankivsk, ďalej modernistickými básnikmi Bohdanom Lepkým a Bohdanom-Ihorom Antonyčom či prozaikom Jurijom Vynnyčukom, ktorý bol v 70. a 80. rokoch minulého storočia za svoju tvorbu v prenasledovaný. „Jurij Vynyčuk patrí k najsúčasnejším autorom Ukrajiny. Jeho diela sú často prekladané do češtiny a sám je autorom prekladu Hrabalovej knihy Obsluhoval som anglického kráľa do ukrajinčiny. No a nás veľmi teší, že aj takéhoto významného autora budeme môcť privítať na tohtoročnom festivale,“ hovorí Iveta Hurná.

Program festivalu opäť bohatý na zvučné mená

Ponuka festivalového programu bude opäť rozmanitá. Z Ukrajiny pricestujú známe osobnosti napríklad Jurij Andruchovič, Petro Midjanka, Hryhorij Semenčuk, Jurij Vynnyčuk či Oxana Zabužko. Za domácich možno spomenúť Petra Juščáka, Uršulu Kovalyk, Daniela Pastirčáka, Pavla Rankova, Karola Sidona, alebo Michala Viewegha. Medzi hosťami figuruje aj kapela Kafka Band z Prahy, ktorá na motívy nedokončeného románu Franza Kafku Zámok vytvorila literárno-hudobný projekt o blúdení zememerača K. „Aj tento rok tu budeme mať množstvo prozaikov a poetov zvučných mien. Po skúsenostiach z minulých rokov však odporúčam, aby ste si vypočuli aj tých začínajúcich autorov, ktorí Vás určite nesklamú. Obzvlášť zaujímavú tvorbu má mladý poet Hryhorij Semenčuk, ktorý bude našim hosťom posledný večer a ktorý je zároveň organizátorom festivalu za ukrajinskú stranu. Jeho básne sú také hlboké, že máte pocit, akoby už prežil niekoľko životov.“ hovorí o svojich postrehoch Iveta Hurná.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice, Poľský inštitút Bratislava, Goetheho inštitút Bratislava a České centrum v Bratislave. Záštitu nad ním prevzal primátor mesta Košice, Richard Raši.

Program: www.autorskecteni.cz/2015/cz/program
Usporiadateľ si vyhradzuje právo zmien.

Plagát

Fond na podporu umenia