Mesiac autorského čítania 2016 štartuje

Mesiac autorského čítania, najväčší stredoeurópsky literárny festival už po šiestykrát pozýva do Košíc všetkých milovníkov literatúry. Počas 31 dní svojho trvania im opäť sprostredkuje stretnutie so 62 súčasnými autormi z Česka, Poľska, Slovenska, Ukrajiny a z hosťujúcej krajiny - Španielskeho kráľovstva.

Festival pozýva v rôznych mestách
Putovný literárny festival Mesiac autorského čítania prebieha paralelne aj v ďalších mestách, v Brne, Ostrave, ukrajinskom Ľvove a poľskom meste Wroclaw. V Košiciach ho organizuje Knižnica pre mládež mesta Košice, ktorá aktuálny šiesty ročník projektu odštartuje v pondelok 4. júla 2016, aby v dvoch tradičných programových líniách predstavila cez 60 súčasných autorov. V prvej línii so začiatkom o 18.00 hodine vystúpia českí, slovenskí, poľskí a ukrajinskí spisovatelia a v tej druhej, o 19.00-tej, hostia zo Španielska.

 V Košiciach sa odštartuje vernisážou výstavy

„Festival tentokrát otvoríme netradične so začiatkom o 17.30 hodine v areáli Kulturparku na Kukučínovej ulici a za účasti veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku Félixa Valdésa a Mária Herreru Ramíreza, asistenta konzula z Honorárneho konzulátu Španielskeho kráľovstva v Košiciach “, informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice.„Pred samotným prestrihnutím pásky 31 dňového maratónu autorských čítačiek priaznivcom literatúry ponúkneme vernisáž zaujímavej výstavy Miguela de Cervantesa, keďže ide o španielsky ročník.“ Bude sprístupnená v pobočke v LitPark a predstaví jednak životopis tohto známeho spisovateľa a dramatika v ilustrovanej podobe a tiež dialóg autorov Miguelanxa Prada a Davida Rubína cez ich ilustrácie v komiksovej podobe. 

VI. ročník opäť ponúkne zvučné mená

Literárne večery sprostredkujú stretnutia s viacerými víťazmi, resp. nominantmi literárnych cien Magnezia Litera a Anasoft litera ako napríklad Balla, Krištůfek, Kopcsay, Lichnerová, Litvák, Rakús, Soukupová, Staviarsky, Šťastná, či Zábranský. „Rovnako sa môžu naši návštevníci tešiť na španielskych autorov, ktorí svojou rozmanitosťou určite uspokoja každého“, sľubuje pestrosť čítačiek Iveta Hurná . „Z množstva zaujímavých španielskych hostí spomeniem aspoň Ernesta Péreza Zúñiga, básnika, ktorý sa narodil v Madride, ale časť svojho života a štúdií prežil v Granade, Ignacia Vidal-Folcha autora komiksových scenárov, ktorý ako korešpondent sledoval pád komunizmu v Európe a asi najznámejšieho surrealistu Fernanda Arrabala, spisovateľa, režiséra, divadelného umelca a obrancu ľudských práv, ktorý získal viacero medzinárodných ocenení a vyznamenaní.“ Do Košíc z krajiny Dona Quijota a dobrého vína pricestujú všeobecne obľúbení autori detektívnych románov, ako Domingo Villar, Lorenzo Silva, Rosa Ribas a Jordi Llobregat a tiež komiksoví autori Alfonso Zapico a Joan Manuel Soldevilla.

Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Félixa Valdésa a primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Výstavu Miguela de Cervantesa sprostredkovalo Španielske veľvyslanectvo v Bratislave.

Plagát

Výstava Cervates

 

Fond na podporu umenia