Animačný expres Bibiany

Kresby detí z Taiwanu na motívy filmov slovenských tvorcov z festivalov Bienále animácie Bratislava (BAB), ktoré sú zamerané na najmenšieho diváka, zavítajú do Košíc. Návštevníkom Knižnice pre mládež mesta Košice ich privezie rozprávkový expres, ktorý predstaví nielen nádherné práce detí, ale aj výberovú kolekciu ocenených animovaných diel mladej generácie tvorcov a širokú škálu výtvarných a animačných možností.

Animačný expres BAB sa vybral za svojimi divákmi na veľkú cestu. Precestoval už veľkú časť Európy a tentokrát navštívi košickú knižnicu, aby aj jej návštevníkom predstavil krásne obrázky maľované deťmi na Taiwane.

Tieto práce vznikali po vzhliadnutí ocenených diel našich, slovenských tvorcov, ktoré deti inšpirovali k tomu, aby nakreslili hrdinov filmov alebo ich scény tak ako ich vnímali svojimi detskými očami. „Výstava bude sprístupnená slávnostnou vernisážou, dňa 18. mája 2017 o 10. hodine, v pobočke LitPark, na Kukučínovej ulici 2 za prítomnosti Adriany Mikluššákovej, koordinátorky styku so zahraničím BAB a Ludky Seppovej, vedúcej produkcie BAB. K dispozícii bude do konca júna 2017“, hovorí Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice. Filmy budú v knižnici prioritne premietané pre školské kolektívy, na základe rezervácií a po vzájomnej dohode so školami. „Našim cieľom je, aby tieto nádherné detské práce a tiež Bibianou poskytnuté ocenené snímky úspešných slovenských autorov z rôznych ročníkov festivalu BAB, ktoré nám do knižnice privezie rozprávkový Animačný expres z Bratislavy, uvidelo čo najviac detských čitateľov. Verím, že to bude pre nich jedna veľká rozprávková jazda. Okrem toho, že uvidia výstavu a budeme im premietať filmy, môžu si u nás spoločne kresliť, rozprávať sa o premietaných príbehoch a možno popri tom aj nejaké nové, vlastné príbehy povymýšľať. Rovnako sa môžu inšpirovať a podobne ako deti z ďalekého Taiwanu nakresliť hrdinov týchto príbehov po svojom, tak ako ich vidia oni a svojimi očami. Ponúkame tak našim čitateľom a návštevníkom možnosť prispieť svojim dielom k ostatným vystavovaným detským kresbám v rámci výstavy na XIV. ročníku BAB 2018 (8. – 12.10.2018)“, hovorí k pripravovanej výstave a sprievodnej aktivite Iveta Hurná.
Knižnica bude mať k dispozície filmové snímky Viliam (Veronika Obertová), Hurá na hrad! (Boris Šima), Príbeh bratislavského hradu (Vladimír Malík), Rosso Papavero (Martin Smatana), Hviezdny taxík (Juraj Krumpolec), Chyťte ho! (boris Šima), Kto je tam? (Vanda Raýmanová) a Ekomorfóza (František Jurišič).

Čo je Bienále animácie Bratislava?
„Je to medzinárodný festival detských animovaných filmov s dlhoročnou tradíciou.“ Vo svojich začiatkoch festival predstavoval len sprievodné podujatie ku kultúrnej udalosti Bienále ilustrácií Bratislava (BIB), ktoré každý nepárny rok organizuje BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Odvtedy sa už uskutočnili viaceré medzinárodné prehliadky animovaných filmov (1985, 1987 a 1989). Od roku 2003 sa festival stal súťažným a najúspešnejším súťažiacim porota udeľuje hlavnú cenu festivalu, CENU VIKTORA KUBALA za najlepší film, Cenu UNICEF, Cenu Sv. Vojtecha – CENU VISEGRÁDU. „O svojich favoritoch na predstaveniach hlasujú tiež detskí diváci, ktorí udeľujú Cenu detského diváka.“
Bienále animácie sa koná pod záštitou a s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Organizátorom festivalu je Sekretariát BAB v BIBIANE, medzinárodnom dome umenia pre deti.

Rezervácie premietania pre školské kolektívy osobne v pobočkách knižnice, alebo na t.č. 0903 408 397 (LitPark)

Plagát 

Informácie o filmoch a ich autoroch

Fotogaléria

Fond na podporu umenia