Architektúra v Tbilisi - výstava

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu Architektúra v Tbilisi, ktorú sprístupnila vo svojej pobočke LitPark, dňa 4. júla 2017 ako súčasť prebiehajúceho medzinárodného festivalu Mesiac autorského čítania 2017. 
Výstava vo svojich troch časových líniách predstavuje Tbilisi, hlavné mesto Gruzínska, v ktorom žije dvojnásobne viac obyvateľov ako v Bratislave. Mesto sa vo svojom centre môže pochváliť širokými bulvármi, modernými stavbami aj hotelmi najznámejších svetových sietí.

Má však aj starú, pôvodnú časť, so starými domami s drevenými vyrezávanými balkónmi, úzkymi uličkami, sírnymi kúpeľmi, ktoré podľa povestí značne prispeli k jeho vzniku. Všetky krásy mesta, jeho históriu, sovietske obdobie aj súčasnosť môžu návštevníci obdivovať na 28 vystavených paneloch. Tie zachytávajú napríklad most cez rieku Mtkvari, ktorý vyzerá ako pavučina, kongresové centrum s tvarom tubusu, alebo budovu verejnej správy, ktorá zase pripomína trs hríbov. Za povšimnutie stojí Katedrála Najsvätejšej Trojice, ktorá vyzerá ako nádherne zrekonštruovaná historická budova, no v skutočnosti ide o novostavbu, ktorú postavili medzi rokmi 1995 a 2004 na počesť 1 500. výročia prijatia kresťanstva v krajine.

Výstavu knižnici zapožičalo Veľvyslanectvo Gruzínka v SR a návštevníkom bude k dispozícii do 6. augusta 2017.

Fond na podporu umenia