Výstava - Obrázky kúzelné i hávedné

Knižnica pre mládež mesta Košice sprístupní v októbri výstavu ilustrácií dvoch výrazných osobností slovenskej knižnej ilustrácie Bystríka Vanču a Daniely Olejníkovej. Výstava Bystríka Vanču obsahuje ilustrácie z rozprávkovej knihy Zuzany Csontosovej Najmocnejšie kúzlo, ktorá vyšla aj v českom preklade. Daniela Olejníková predstaví ilustrácie z knihy českého autora Jiřího Dvořáka Havětník (Hávedník), ktoré vyšla paralelne v českom i slovenskom jazyku. 
Výstavu Obrázky kúzelné i hávedné poskytla košickej knižnici Mestská knižnica mesta Piešťany v rámci svojho projektu „S ilustráciami na cestách“, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Obrázky kúzelné i hávedné sú inštalované v pobočke LitPark na Kukučínovej ulici 2 v Košiciach a budú návštevníkom k dispozícii od 1. – 31. októbra 2017.

Súčasťou výstavy sú veľkoplošné ilustrácie a objekty oboch výtvarníkov. Výstava bude otvorená vernisážou (6.102017 o 8.30 hod., LitPark) a sprevádzaná workshopmi s ilustrátorkou Danielou Olejníkovou a Martinou Matlovičovou.

Bystrík VANČO (*1975) absolvoval odbor propagačné výtvarníctvo na Súkromnej strednej umeleckej škole v Bratislave. Venuje sa predovšetkým ilustrácii klasických rozprávok a legiend. Pri práci používa sýte a žiarivé farby, ktoré dodávajú jeho ilustráciám magický nádych. Ilustrátorsky sa podieľal na knihách O strome, ktorý bol na ceste, Moje najmilšie rozprávky, Kliatba kožušníkovej vdovy, Rozprávky z blogu, O troch perách z veterného draka, Hovoriaci vtáčik, Umenie vychutnať si život alebo Fyziológia, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Ukryté v slovách, Najmocnejšie kúzlo a Traja pátrači. Za knihu O strome, ktorý bol na ceste získal v roku 2006 ocenenie Najkrajšia kniha jari, kniha Hovoriaci vtáčik bola ocenená ako Najlepšia detská kniha jari 2008. Okrem ilustračnej tvorby sa venuje maľbe, grafike a lendartu.

Daniela OLEJNÍKOVÁ (*1986) vyštudovala grafiku na Vysokej škole výtvarných umení. V súčasnosti sa venuje najmä digitálnej ilustrácii, ale aj iným technikám (linoryt, akvarel, akryl). Za knihy O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie, Trinásť, Slávik a Liek pre Vĺčika získala ceny v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, kniha V melónovom cukre vyhrala Cenu za grafickú úpravu. Okrem toho ilustrovala knihy Spiace mesto, Spiaca spravodlivosť a Spiace tajomstvo, Mahábhárata, Vie, čo urobí, Neviditeľné mestá, Dita, 30 mušiek svetlušiek a iné príbehy, O kresbe, čo ožila, Zatúlaný gombík, Havětník a knihu Útek, za ktorú v súťaži Najkrajšia kniha Slovenska 2016 získala Cenu ministerstva kultúry SR. Je držiteľkou Plakety BIB 2013 a ceny Zlaté jablko BIB 2017 za knihy Hávedník a Útek. Zúčastnila sa viac ako dvoch desiatok výstav, okrem iného participovala na výstave BIB The Picture Book in Its Diversity v Japonsku. Jej ilustrácie sa objavili v časopisoch Včielka, Zornička, Slniečku a v denníkoch SME a Denník N.

Organizátori:
Mestská knižnica mesta Piešťany, Mesto Piešťany, Knižnica pre mládež mesta Košice, České centrum Bratislava

Sprievodné podujatia:

6.10.2017 o 9.00 hod. v LitParku - Všetci máme svoje muchy..., výtvarný workshop s Danielou Olejníkovou
6.10.2017. o 9.00 hod. v pobočke Humenská 9 - Zakliata záhrada, výtvarný workshop s Martinou Matlovičovou
6.10.2017 o 11.00 hod. v LitParku - Čarovné bytosti, výtvarný workshop s Martinou Matlovičovou
6.10.2017 o 11.00 hod. v pobočke ZŠ Lechkého - Príšerky z hávedníku, výtvarný workshop s Danielou Olejníkovou
25.10.2017 o 10.00 hod. v LitParku - Najmocnejšie kúzlo , prezentácia knihy Zuzany Csontosovej a Bystríka Vanču spojená s dramatizovaným čítaním 

Plagát v Pdf

Fond na podporu umenia