Vianočná knižka sa otvára 2017


Knižnica pre mládež mesta Košice otvorila Vianočnú knižku, cyklus motivačných a zábavných podujatí pre deti a mládež, ktorý každý rok venuje všetkým vekovým kategóriám mladého čitateľa.

Košická knižnica je známa svojimi aktivitami s detským čitateľom, pre ktorých celoročne usporadúva množstvo podujatí s knihou a o knihe. „A nebude tomu inak ani v závere roka“, uviedla Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. „Opäť sme v predvianočnom čase pripravili veselé a zábavné podujatia vo všetkých našich pobočkách, ktoré deťom navyše spestria i naši vianoční hostia. Nezabudli sme ani na deti v detskej nemocnici, tam prebiehajú čítania na detskej onkológii a v herni pre hospitalizované detičky. No a nevynecháme ani vianočný stolnotenisový turnaj, Knihovníci verzus Domko, v domove sociálnych služieb a tiež celoslovenskú aktivitu na podporu čítania Celé Slovensko číta deťom aj na Mikuláša.“

Vianoční hostia spestria deťom program
V decembri v rámci knižničného projektu Vianočná knižka sa otvára spestria deťom podujatia v knižnici spisovatelia, ilustrátorské a dramatické dielne i divadelné a hudobné predstavenia. „Do programu sme zaradili stretnutia so spisovateľmi Margit Garajski, Andreou Gregušovou, Toňou Revajovou, Zuzanou Štelbaskou Petrom Karpinským, Silvestrom Lavríkom, Dušanom Rapošom a Igorom Válkom. O hudobné a divadelné predstavenia sa postarajú Zbyňo Džadoň, Janko Hrubovčák a Crocus Theatre. Tvorivé výtvarné dielne budú prebiehať pod taktovkou ilustrátorky Jany Kalixovej a dielničky pre najmenších s Viki Marcinovou, známou z aktivít na podporu čítania, Čítajme si spolu.“ Novinkou budú tvorivé divadelné dielne inšpirované literárnym dielom a životopisným predstavením venovaným Božene Slančíkovej Timrave - Zlaté vajco B.S.T., ktoré sú zamerané na dramatizáciu, réžiu a javiskovú reč. Povedú ich Katarína Šafaříková, Margit Garajski a Silvester Lavrík.

Najlepšie detské knihy 2017, katalóg ktorý poradí
December sa ponesie i v duchu praktických odporúčaní ako vybrať naozaj vhodnú a kvalitnú detskú literatúru a to nielen pod vianočný stromček. „Aj tento rok sme v spolupráci s odborníkmi so širokým prehľadom v knižných novinkách pripravili náš katalóg Vianočná knižka sa otvára - Najlepšie detské knihy 2017, ktorý funguje ako osvedčená pomôcka pri kúpe detskej knihy. Je vhodný nielen pre rodičov a pedagógov, ale aj pre samotné deti či mládež, ktorá si už knihy chce vyberať sama.“ Aktuálne svojimi tipmi a odporúčaniami, čo v ktorom veku čítať, prispeli Markéta Andričíková, vysokoškolská pedagogička, Lucia Hlubeňová, knižná redaktorka a prekladateľka, Tibor Hujdič, propagátor čítania deťom, Iveta Hurná, riaditeľka detskej knižnice, Viktória Marcinová, prekladateľka a redaktorka, Viera Némethová, vedúca knižnično-informačných služieb v Miestnej knižnici Petržalka, Zuzana Stanislavová, literárna teoretička, kritička a vysokoškolská pedagogička, ktorá je zároveň aj odborným garantom katalógu a blogerky Alžbeta Uríková a Zdenka Waradzinová. „Katalóg zahŕňa najlepšie knihy, ktoré sme rozdelili do šiestich vekových kategórií, Knihy pre najmenších (0 - 3 roky), Knihy pre deti (4 - 6 rokov), Knihy pre deti (7 - 10 rokov), Knihy pre deti (11 - 13 rokov), Knihy pre deti (14 - 16 rokov) a Knihy pre všetkých.“ Slávnostné predstavenie tohto katalógu sa uskutoční 14. decembra 2017 v čase od 9.00 do 14.00 hodiny v LitParku na Kukučínovej 2 v Košiciach. Osobne ho prídu predstaviť jeho zostavovatelia. „Katalóg už je dostupný v elektronickej podobe na webovej stránke knižnice www.kosicekmk.sk a v printovej vo všetkých pobočkách Knižnice pre mládež mesta Košice a v pobočkách kníhkupectiev Martinus. My sa naozaj veľmi tešíme, že tento rok sa katalóg rozhodla podporiť, vydať a distribuovať spoločnosť Martinus, s.r.o., pretože takto bude na dosah naozaj širokej verejnosti.“ Počas slávnostného predstavovania katalógu bude možnosť zakúpiť si vybrané odporúčané knižné tituly za zvýhodnené ceny.

Decembrové výstavy
Sofiina volba po česku, 12 svetov ilustrátorov súčasnej knihy pre deti a Miloš Kopták, ilustrácie z kníh Jána Uličianskeho sú tri výstavy, ktoré v decembri ponúkne knižnica návštevníkom vo svojich pobočkách na Humenskej 9 a v LitParku na Kukučínovej 2. „Sofiina volba po česku, táto výstava je zostavená redaktorkou Juditou Matyášovou a predostiera životné príbehy 80 židovských detí, ktoré sa útekom do Dánska, v roku 1939, zachránili, a ktorým sa podarilo opäť stretnúť až po 70 rokoch. Túto výstavu môžete navštíviť v pobočke na Humenskej 9. Výstava 12 svetov, predstaví dvanásť vybraných mien zo sveta mladšej generácie českých ilustrátorov detských kníh, ktorých máme možnosť spoznať formou krátkeho medailónu a vybraných ocenených ilustrácií jednotlivých autorov. K dispozícii bude v pobočke LitPark. Rovnako v LitParku, od 18. decembra 2017, bude k dispozícii tiež výber ilustrácií Miloša Koptáka z kníh Kocúr na kolieskových korčuliach a Malá princezná.“

„Verím, že náš pestrý program dokáže spríjemniť nádherný adventný čas a tiež navodiť tú správnu atmosféru pred najkrajšími sviatkami roka. Prajem všetkým pokoj a lásku a za knižnicu veľa čarokrásnych zážitkov s dobrou knihou“, želá všetkým na záver roka Iveta Hurná.

Projekt Vianočná knižka sa otvára z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Výstavy poskytlo České centrum Bratislava a Mestská knižnica mesta Piešťany v rámci svojho projektu S ILUSTRÁCIAMI NA CESTÁCH, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR - program Kultúra národnostných menšín 2017. 

Plagát v Pdf

Predstavenie katalógu - Najlepšie detské knihy 2017 - Pozvánka

Katalóg VKO v Pdf

Fond na podporu umenia