Výstava - Miloš Kopták


LitPark, pobočka Knižnice pre mládež mesta Košice ešte pred Vianocami sprístupní novú výstavu. Návštevníci sa môžu tentokrát zoznámiť s tvorbu známeho výtvarníka Miloša Koptáka a to prostredníctvom ilustrácií z kníh Jána Uličianskeho.

Výstava Miloša Koptáka predstavuje výber ilustrácií z kníh Jána Uličianskeho, Malá princezná a Kocúr na kolieskových korčuliach. „Kým Malá princezná je príbeh dievčatka hľadajúceho svoje miesto na zemi a hlavne svoju mamu, pričom na svojej ceste stretáva ľudí rôznych povahových vlastností a vnútorných hodnôt, Kocúr na kolieskových korčuliach je príbeh o oddanom štvornohom spoločníkovi, ktorý pomáha dospievajúcemu chlapcovi zvládať rôzne životné situácie“, hovorí o Uličianskeho knižných tituloch Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice.

„Oba príbehy majú však jedno spoločné, a to, že svojho čitateľa nútia hlbšie sa zamyslieť nad pravými životnými hodnotami.“ Kvalitu týchto kníh, z ktorých jednu autor napísal inšpirujúc sa nádherným Exupéryho príbehom Malý princ a druhú zase nestarnúcim príbehom O kocúrovi v čižmách, podčiarkujú skvelé ilustrácie výtvarníka Miloša Koptáka, ktorý za svoje práce získal už nejedno ocenenie. „Konkrétne za Malú princeznú to bolo ocenenie Najkrajšia kniha roku 2009. Preto si myslím, že sa naozaj oplatí prísť a tieto práce si u nás pozrieť. Výstava potrvá do konca januára 2018.“ Súčasťou výstavy je tiež tvorivý pracovný list pre deti, ktorého autorkou je výtvarníčka Kristína B. Hrončeková. „Tento pracovný list obsahuje rôzne úlohy a doplňovačky, na tému spomínaných kníh pána Uličianskeho, a tiež maľovanku a maketu na zhotovenie si vlastného papierového kocúrika na korčuli.“

Výstava je súčasťou projektu S ILUSTRÁCIAMI NA CESTÁCH, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR - program Kultúra národnostných menšín 2017 a košickej knižnici ju poskytla Mestská knižnica mesta Piešťany.

Portréty autorov

Ján ULIČIANSKY (1955)
Spisovateľ, dramatik, dramaturg, režisér a vysokoškolský pedagóg

Absolvoval štúdium réžie a dramaturgie na Bábkarskej katedre Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení v Prahe. Ako režisér pracoval v Bábkovom divadle v Košiciach a v roku 1988 sa stal dramaturgom Slovenského rozhlasu v Bratislave, kde pracoval dvadsať rokov. Dlhé roky bol prezidentom slovenskej sekcie IBBY. V súčasnosti pôsobí ako profesor na Divadelnej fakulte VŠMU. Vo svojej literárnej tvorbe sa venuje predovšetkým detskému čitateľovi, divákovi a poslucháčovi. Je autorom mnohých rozprávkových kníh pre deti - Adelka Zvončeková, Snehuliacke ostrovy, Máme Emu, Veverička Veronka, Drak Plamienok, Pán Prváčik, Podivuhodné príbehy siedmich morí, Čarovný chlapec, Tri hádanky (o bábkovom divadle), Kocúr na kolieskových korčuliach, Štyria škriatkovia a víla, Malá princezná, Analfabeta Negramotná, Leonardo, kocúr z ulice. Svoje rozprávky píše či upravuje aj pre rozhlas (Tik Tak, Golego, Peter Kľúčik, Čarovná chvíľa, Oriešková rozprávka) a bábkové divadlá (Čáry máry fuk, Bohatier Kremienok Veveričky, Panáčik) a televíziu (seriály Snehuliacke rozprávky, Máme Emu, Hrdinovia siedmich morí). Pre rozhlas zdramatizoval aj svetovú klasiku ako Peter Pan či Malá morská víla. Do slovenskej dramatickej tvorby sa zapísal aj ako autor hier pre dospelých – divadelnou hrou Alergia a televíznou inscenáciou Obrus s monogramom. Viaceré jeho knihy pre deti boli preložené do češtiny, ruštiny, nemčiny a angličtiny. Je autorom námetu a kreatívnym producentom detského zábavno-vzdelávacieho programu Trpaslíci, vysielaného v RTVS. Za svoju tvorbu získal mnoho ocenení - bol nominovaný na Cenu Hansa Christiana Andersena, je držiteľom Čestnej listiny IBBY za knihu Pán Prváčik i najvyššieho ocenenia tvorcov pre deti - Ceny Trojruža.

Miloš KOPTÁK (1969)
Ilustrátor, pedagóg, grafik, akademický maliar

Študoval literatúru a výtvarnú výchovu na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici, neskôr grafiku a knižnú ilustráciu na VŠVU v Bratislave. Absolvoval študijný pobyt na umeleckých školách vo Francúzsku v St. Etienne a Mulhouse. Venuje sa maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, fotografii, land artu a najmä knižnej ilustrácii, spolupracuje s domácimi i zahraničnými vydavateľstvami. Lektoruje odborné semináre a workshopy z oblasti ilustrácie, knižnej tvorby a voľného umenia (Paríž, Bologna, Kuala Lumpur, Frankfurt, Moskva). Stál pri založení Asociácie ilustrátorov. Ilustroval knihy Jána Uličianskeho (Kocúr na kolieskových korčuliach, Malá princezná, Rozprávky z palety), Jozefa Pavloviča (Zábavné oriešky pre bystré hlavičky), Antona Marca (Spišské povesti), Jany Bodnárovej (Moja prvá galéria), Petra Ševčoviča (Adam a Šišibus, Z kuchyne prešporských vodníkov, Z kuchyne bohémskej Bratislavy, Z kuchyne starého Prešporka), Eduarda Petišku (Grécke mýty), Kama Sywor Kamandu (Africké pohádky), Daniela Pastirčáka (Slovo pred slovom - Proglas pre deti a ich rodičov), autorskú knihu Včelár a najnovšie knihu Daniela Heviera Škola po škole.
V rámci knižnej tvorby spolupracuje aj s českými autormi - je autorom ilustrácií k veršovanému atlasu húb Petra Maděru Houbeles pictus, ako aj výberu z poézie Vladimíra Vokolka Lidské klubíčko. Vystavoval na viacerých samostatných a skupinových výstavách doma i v zahraničí. Je nositeľom mnohých domácich i zahraničných ocenení – Grand Prix Vox humanita Ostrava – 1994, Cena rektora za najlepšiu diplomovú prácu Grand Prix Ľudová Banka – 1997, Grand Prix Gaz de France – 1997, Zlatá stuha 2006, Najkrajšia kniha roka, zima 2003, Najkrajšie ilustrácie roka, Praha – 2007, Cena Ľudovíta Fullu – 2009.

Plagát v Pdf

Fotogaléria 

 

 

Fond na podporu umenia