Články

Číta celá rodina v roku 2013

Knižnica pre mládež mesta Košice pripravila 3. ročník literárneho festivalu Číta celá rodina, ktorý bude prebiehať v dňoch od 24.10. do 26.10.2013. 

Vo štvrtok 24.10.2013 o 9.00 hod. v areáli Kasární/Kulturpark na Kukučínovej ulici č.2 v Košiciach sa uskutoční slávnostné otvorenie festivalu. Súčasne prebehne sprístupnenie jedinečného Múzea detskej knihy a tiež otvorenie novej pobočky knižnice, ktorej názov vzišiel z verejnej ankety Hľadá sa..., vyhlásenej knižnicou začiatkom septembra.

Do 1.októbra knižnica rámci prebiehajúcej ankety obdržala viac ako 300 tipov na názov, z ktorých 5-členná komisia v zložení: viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová, spisovateľka Jana Bodnárová, kráľovná detských čitateľov Knižnice pre mládež mesta Košice pre rok 2013 Renáta Murgašová, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná a dlhoročná knihovníčka Eva Janušová anonymne vybrala nové meno. To bude zverejnené pri slávnostnom otvorení.
Festival Číta celá rodina je zameraný na podporu čítania a čítania v rodinách. Špecifikom festivalu je jeho rodinný charakter umocnený aj prítomnosťou rodinných príslušníkov jednotlivých tvorcov kníh. So svojimi ratolesťami príde napríklad Petra Nagyová-Džerengová, Silvester Lavrík, Dušan Taragel, Juraj Šebesta či Ivona Březinová, jedna z najčítanejších českých autoriek pre deti a mládež. Autorské besedy budú prebiehať vo všetkých pobočkách knižnice ako aj v priestoroch Detskej fakultnej nemocnice a v kultúrnom stredisku na sídlisku Ťahanovce. Návštevníci festivalu sa však môžu tešiť aj na veselé čítania z detských kníh s Tiborom Hujdičom alias Pánom Mrkvičkom, na divadelné predstavenia, spoločenské hry a aj na veľkú burzu detských kníh, na ktorú si môžu doniesť vlastné knihy na výmenu.

Festival vyvrcholí v sobotu 26.10. 2013 celodenným programom pre rodiny s deťmi v čase od 10.00 hod. do 16.00 hod. v areáli Kasární/Kulturpark, kde v pavilóne Bravo budú každú hodinu prebiehať autorské besedy moderované Zuzanou Belkovou a Dadom Nagyom a zároveň tu budú k dispozícii spoločenské hry a prebiehajúca burza kníh. Veselé čítania Pána Mrkvičku a divadelné predstavenia Lukáša Tandaru a Miriam Ryšavej budú na návštevníkov čakať v pavilóne Foxtrot a veľký Literárny večer si literárni fanúšikovia môžu vychutnať v pavilóne Papa v čase od 18.00 hod. Literárnym večerom nás budú sprevádzať moderátori festivalu Zuzana Belková a Dado Nagy a večer umocní hudobný program Veroniky a Maťa Husovských z Komajoty.

Zaujímavosťou, ktorú určite ocenia malí čitatelia bude sobotňajší krst novej knihy Petry Nagyovej-Džerengovej - Klára a IGLU, ktorá je pokračovaním úspešnej knihy Klára a MÁTOHY. Krst knihy prebehne v novej pobočke knižnice v pavilóne Bravo, Kasárne/Kulturpark o 12.00 hod. a úlohy krstnej mamy sa ujme riaditeľka knižnice, Iveta Hurná. Knižná novinka aj s podpisom autorky bude ponúknutá čitateľom na zakúpenie vôbec po prvýkrát a to práve v rámci prebiehajúceho krstu.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 – Košice a záštitu nad celým podujatím prevzala viceprimátorka mesta Košice Renáta Lenártová.

 

Fond na podporu umenia