Mesiac autorského čítania 2013

Najväčší stredoeurópsky literárny festival - Mesiac autorského čítania sa už po tretíkrát vracia do Košíc. 

Festival je venovaný všetkým milovníkov písaného slova a kvalitnej literatúry. Organizujú ho Knižnica pre mládež mesta Košice, nakladateľstvo a kultúrna agentúra Větrné mlýny Brno a Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu s cieľom sprostredkovania poznania rôznych žánrov súčasnej domácej a zahraničnej literatúry susediacich štátov strednej Európy ako aj ich autorov.

Plagát s programom festivalu       Aktuálne informácie o festivale

 

Každý deň v čase od 2. júla do 1. augusta 2013, vždy so začiatkom o 18.00 hod. srdečne pozývame na autorské čítania, ktoré budú prebiehať v zrenovovaných priestoroch Bábkového divadla, na Alžbetinej ul. 38. Čítania už tradične budú zahŕňať dve hlavné programové línie. Jedna reprezentuje domácu česko-slovenskú a druhá literatúru čestného hosťa festivalu. Tohto roku sa môžu návštevníci tešiť na literatúru nemecky hovoriacich krajín od autorov z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Luxemburska. V rámci hlavného programu predstavia svoju tvorbu spisovatelia zvučných mien ako napríklad Pavel Kohout, Arnošt Goldflam, Ľubomír Feldek, Peter Krištufek a zo zahraničných Marianne Gruber, Roman Graf, Katrin Schmidt, Martin Becker, Franz Hammerbacher či Tanja Duckers. 

Tento projekt vznikol v Brne v roku 2000 a od roku 2011 prebieha v štyroch mestách v Brne, Košiciach, Ostrave a v poľskom Wroclawe. Jeho program každoročne štartuje 1.júla v Brne a následne, deň po dni, nepretržite prebieha v ďalších mestách (Košice, Ostrava, Wroclaw).
Projekt prebiehajúci v Košiciach je zaradený medzi kľúčové projekty EHMK 2013 a finančne ho podporilo Ministerstvo kultúry SR v rámci svojho dotačného systému Európske hlavné mesto kultúry 2013 - Košice. Festival sa koná pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho.