Francúzske knihy v policiach Litparku.

Knižnica pre mládež mesta Košice obdržala dar, ktorý určite poteší deti jazykových škôl a škôl s francúzskym vyučujúcim jazykom. Ide totiž o balík 120 detských kníh a časopisov vo francúzskom jazyku, ktoré pochádzajú z rôznych belgických, francúzskych a švajčiarskych vydavateľstiev.
Tento dar prišiel osobne odovzdať iniciátor zbierky kníh pán Roland Forrer, ktorý pôsobí ako novinár a kultúrny poradca, pričom zastupuje belgické neziskové združenie Križovatka latinskej kultúry so sídlom v Jodoigne (Belgicko), ktoré  podporuje výučbu francúzskeho jazyka na školách a univerzitách v rôznych kútoch sveta. Zároveň je viceprezidentom Medzinárodnej únie frankofónnej tlače (UPF), ktorá združuje regionálne a národné organizácie vo viac ako 50 krajinách  od roku 1950.

Cieľom únie, fungujúcej bez politickej motivácie je zabezpečiť zachovanie jazyka a podporiť spoluprácu medzi vydavateľmi a novinármi. V súčasnosti má únia viac ako 3.000 profesionálnych novinárov. Ako kultúrny poradca sa pán Ferrer osobne zameriava na mládež v krajinách bývalého východného bloku ako Česko, Srbsko, Bulharsko, Rusko či Poľsko a na Slovensku úzko spolupracuje so Slovenskou asociáciou učiteľov francúzštiny a tiež priamo s viacerými slovenskými základnými a strednými školami a univerzitami. „ Mojou iniciatívou je obdarovať čo najväčší počet škôl a knižníc a podporiť tak rozvoj reči a jazykovej zdatnosti u mládeže, ktorá im potom pomôže otvoriť sa svetu a nájsť si svoje uplatnenie. Čo môže byť krajšie ako stretnúť mladého človeka, ktorý Vám povie, že dôvodom, aby sa naučil po francúzsky bola kniha od Alexandra Dumasa po prečítaní ktorej sa rozhodol, že si ju chce prečítať aj v origináli.“
Tento novinár s veľkou láskou ku knihám sa na Slovensko vracia opakovane už od roku 1967,  Košice navštívil po pätnásty krát a ako vraví vracia sa sem nielen kvôli svojim priateľom, ale aj košickej Hlavnej ulici, ktorá mu učarovala.  

 

Fond na podporu umenia