fb

Jaroslav Vodrážka – Číročistý romantik

Knižnica pre mládež mesta Košice a Slovensko – Český klub SR pozývajú na vernisáž výstavy známeho českého maliara, grafika, ilustrátora, spisovateľa a pedagóga Jaroslava Vodrážku, ktorého mnohí poznajú ako tvorcu ilustrácií v detských knihách Smelý Zajko, Smelý Zajko v Afrike, Dubkáčik a Budkáčik či Macko Mrmláč Valachom.
Vernisáž sa uskutoční v pondelok 13. apríla 2015 o 11.00 hod. v pobočke LitPark na Kukučínovej 2 za účasti kurátorky výstavy PhDr. Hany Zelinovej zo Slovenského národného múzeum v Martine.
Táto výstava je ďalším narodeninovým prekvapením v rámci osláv 60. výročia založenia knižnice a návštevníkom na 18 výstavných paneloch sprostredkuje najvýznamnejšie etapy zo života autora po jeho príchode na Slovensko.

Jaroslav Vodrážka (1894) sa narodil v Prahe a na Slovensko prišiel v roku 1923 ako stredoškolský profesor kreslenia. Miestom jeho pôsobenia sa stal Martin, sídlo Matice Slovenskej a zároveň mesto, v ktorom v 20. rokoch 20. storočia žila slovenská literárna a výtvarnícka elita. Jeho tvorbu ovplyvnili časté kontakty s maliarmi M. A. Bazovským a J. Alexym ako aj s vtedajším tajomníkom Matice Slovenskej, Štefanom Krčmérym, ktorý ho podnietil k tvorbe úžitkovej grafiky a k spolupráci na tvorbe detskej literatúry.

Výstava bude verejnosti k dispozícii až do 12. júna 2015.

Fotogaléria

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice