Strapoškove farbičky - Alena Wagnerová

V stredu 9. septembra o 11.15 hod. v pobočke LitPark na Kukučínovej ulici sa uskutoční slávnostné otvorenie výstavy Strapoškove farbičky.

Výstava, ktorá potrvá až do konca septembra návštevníkom predstaví veselé detské ilustrácie výtvarníčky Aleny Wagnerovej. Tie môžete poznať aj z kníh O muške Svetluške, Veselý telefón či Slovenské rozprávky od Pavla Dobšinského.

Alena Wagnerová, ilustrátorka, maliarka, výtvarníčka a arteterapeutka študovala na Škole umeleckého priemyslu v Bratislave. Absolvovala arteterapeutický výcvik u prof. J. Šickovej – Fabrici v Centre Terra therapeutica.

Autorka je známa svojimi krehkými vizuálnymi výpoveďami nie len v detskej ilustrácii, ale aj medzi obdivovateľmi lyricko – meditatívnych obrazov. Jednotiacim princípom v jej výtvarnej tvorbe a vo vedení výtvarných dielní pre deti a ženy je šírenie duševnej pohody a duchovnej regenerácie ako bariéry proti stresu a agresivite vonkajšieho sveta. Vo voľnej výtvarnej tvorbe Aleny Wagnerovej dominuje technika akvarelu, pre jej osobitý pôvab rukopisu, spájajúci zámer a náhodu, ale tiež aj technika olejomaľby a suchého pastelu. Jedinečnou technikou maľuje na kamene a v najnovších dielach skúma možnosti enkaustiky (maľba voskom). V súčasnej tvorbe sú maliarske súbory nazvané „záhrady“, v ktorých objavuje svet plný farieb, fantázie, kde dominantnú rolu hrá krása ženskej duše a ženy pozemskej, ženy, ktorá je plná emocionálnych obrazov, túžob a snov. Svoju intenzívnu výtvarnú činnosť predstavuje na mnohých kolektívnych a samostatných výstavách doma a v zahraničí. Najvýznamnejšie z nich sú: Bienále ilustrácií Bratislava, Chorvátsko, výstavy detskej ilustrácie v Japonsku, Nórsku a Poľsku. Na Slovensku v roku 2000 a 2013 predstavila svoje originálne ilustrácie na výstave Strapoškove farbičky. Celkovo ilustrovala 16 knižných titulov pre deti a básnickú zbierku Moje srdce má prázdniny poetky Ľubice Kepštovej, Šlabikár a Čítanku pre 1. ročník ZŠ a množstvo ilustrácií uverejnila v detských časopisoch (Slniečko, Včielka, Adamko).

Plagát                             Pozvánka na vernisáž

Fond na podporu umenia