fb

Medzinárodná detská výtvarná výstava Lidice

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na výstavu vybraných ocenených diel 38. – 42. ročníka Medzinárodnej detskej výtvarnej výstavy (MDVV) Lidice, ktorá bude verejnosti sprístupnená od piatku 12. februára 2016 v pobočke knižnice LitPark na Kukučínovej 2.
História výtvarnej súťaže MDVV Lidice siaha do roku 1967, kedy sa ešte ako Výstava detského výtvarného prejavu Naše detstvo pravidelne konávala v Prahe. Už vtedy zahŕňala rôzne výtvarné techniky - kresbu, grafiku, maľbu, plastiku, keramiku, úžitkové umenie a vo svojich začiatkoch dokonca i prezentácie detských literárnych pokusov ako rozprávky, listy, riekanky a verše. Po piatich ročníkoch sa výstava presťahovala do obce Lidice, symbolizujúc tak pamiatku detských obetí zavraždených nemeckými fašistami no zároveň aj všetkých detí, ktoré zahynú počas vojen. V roku 1973 súťaž nadobudla medzinárodný charakter.

Cieľovou skupinou súťaže sú deti vo veku 4 – 16 rokov. Zapájajú sa do nej rôzne organizácie pracujúce s deťmi, detské domovy, materské, základné, stredné, umelecké a špeciálne školy aj jednotlivci. Detské práce posudzuje odborná porota zostavená z učiteľov základných umeleckých škôl a výtvarníkov, ktorá každoročne vyberie do 1.400 súťažných exponátov. Tie najlepšie zároveň odmení Čestnými uznaniami a medailami Lidická ruža. Organizátori pre každý ročník tejto súťaže vyhlasujú tému roku „Napriek tomu sa hlavné témy výtvarných prác rokmi nemenia. Naďalej v nich dominujú veci, ktoré deti denne obklopujú, ľudia s ktorými žijú a samozrejme tradične znázorňujú svoju rodinu a priateľov. Nájdete na nich však zobrazené aj ich sny, trápenia či priania“, hovorí o detských prácach Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. Aktuálnou témou minulého ročníka (2015) bolo Svetlo, ktorá oslovila až 21 380 detí celkovo zo 71 krajín sveta.
Výstava, ktorá ponúka výber tých najlepších výtvarných diel, medzi ktorými nájdete napríklad zaujímavé papierové návrhy ľudových krojov, či hračiek pre tých najmenších bude v knižnici k dispozícii do 11. marca 2016 v rámci otváracích hodín LitParku.

Plagát

 

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice