fb

Majáles s knižnicou

Knižnica v najkrajšom mesiaci roka sľubuje bohatú nádielku zaujímavých podujatí. Popri tradičných májových podujatiach čitateľom ponúkne veľa ďalších, garantujúcich nielen skvelú zábavu, ale aj poučenie a zaujímavé stretnutia. 

Knižný majáles odštartuje podujatiami venovanými oslavám Dňa mesta Košice (7. máj). V rámci nich budú v knižnici a iných verejných priestoroch v dňoch od 3. do 8. mája prebiehať viaceré väčšie prezentačné podujatia.

Potulky, večerníčkové čítanie aj odmeňovanie mladých autorov
„Začíname veselým stretnutím so strašidielkami z Urbanovej veže, v utorok 3. mája v pobočke na Námestí Jána Mathého, v OD Mier,“ informuje riaditeľka knižnice, Iveta Hurná.

Prvá májová streda bude patriť rozprávkovému zobúdzaniu fontány na sídlisku Ťahanovce. „Ktorú spolu s deťmi zo sídliskových škôl a škôlok a ich veselým programom príde už po 15-ty krát prebudiť vodník Čľupko.“ Veselá majálesová streda však ponúkne viac. „V tento deň nás čakajú aj potulky historickým centrom mesta a komunitné večerníčkové čítanie.“ Potulky zavedú šiestakov, čitateľov zo sídliska Terasa do severnej veže Dómu sv. Alžbety a do synagógy na Puškinovej ulici v Košiciach. „Cestou sa určite zastavíme pri dominantách Hlavnej ulice, pri Urbanovej veži, Štátnom divadle, Levočskom dome, Immaculate či Žobrákovom dome, kde súťažnými úlohami preveríme nadobudnuté vedomosti.“ Večerníčkové čítanie s názvom Krst u košického vodníka deťom a ich rodičom ukáže aké môže byť čítanie zábavné. „A dozvedia sa, že čítať dokážu dokonca aj vodníci.“ Štvrtok sa ponesie v duchu oceňovania najlepších detských literárnych prác. „V LitParku slávnostne vyhlásime výsledky XXI. ročníka súťaže Literárne Košice Jána Štiavnického a tých najlepších autorov odmeníme knižnými cenami.“ Poobedňajšie hodiny opäť ponúknu potulky Starým mestom. „Tentoraz sa budeme túlať so Strážcami talizmanu košických Vraňarov“, pokračuje vo vyratúvaní májových aktivít knižnice Iveta Hurná. „Sú to mladí čitatelia z mestských častí Juh a Sever, ktorí sa spoločne pokúsia vypátrať indície vedúce k odhaleniu tajomstva záhadného talizmanu.“

Ani víkend nezostane bez aktivít
Počas víkendu knižnica podporí celomestské projekty Košické Benátky, Míľu pre mamu a mestskú súťaž vo varení gulášu. „V sobotu, počas akcie Míľa pre mamu budeme v LitParku vyrábať Sedemmíľové leporelo. Kto sa nás rozhodne v tento deň navštíviť môže sa dobre zabaviť a zároveň stáť pri zrode megaleporela snov“, láka riaditeľka knižnice malých ilustrátorov. V nedeľu oslavy mesta Košice končia. Vyvrcholia tradičnou gastronomickou súťažou v priestoroch Rodošta, ktorej sa zúčastní aj knihovnícky tím. „Ak aj vy radi čítate, určite sa Vám ujde z nášho poctivého knižničného gulášu, ktorý bude možno aj písmenkový“, dodáva s úsmevom Iveta Hurná.

Majáles nekončí
Oslavy mesta s ich bohatým programom v nedeľu skončia. „V knižnici však ani zďaleka nedeľou nekončíme“, poznamenáva Iveta Hurná, ktorá zároveň avizuje ďalšie programové vychytávky. „Nedá mi nespomenúť, že náš majáles bude pokračovať viacerými zaujímavými stretnutiami. Príde k nám spisovateľ Peter Karpinský so svojim Komiksovým hrdinom. Zavíta medzi nás Tibor Hujdič, aby nám priblížil filozofiu verejnej knižnice budúcnosti v realite a popísal svoje dojmy a postrehy z návštevy dánskych verejných knižníc v Herningu, Aarhuse a Kodani. Všetko preto, aby sme sa aj my dozvedeli, že budúcnosť do knižníc už prišla... v Dánsku.“ Nemenej zaujímavými budú určite návštevy Janka Hrubovčáka, ktorý príde nielen s hudobnou rozprávkou, ale aj s netradičnými hudobnými nástrojmi, sprievodné podujatie ku Dňu múzeí a galérií so zábavnou Kniho-olympiádou v LitParku, či otvorenie celorepublikovej kampane Celé Slovensko číta deťom s netradičnými čítajúcimi, ktorá definitívne uzatvorí bohatú nádielku májových podujatí knižnice.

PROGRAM:

4.5.2015 o 9.00 hod. – Potulky historickým centrom, potulky šiestakov spojené so súťažnými úlohami, podujatie pri príležitosti Dňa mesta Košice (centrum mesta Košice)
centre mesta spojené so súťažnými úlohami, podujatie pri príležitosti Dňa mesta Košice
4.5.2016 o 10.00 hod. – Rozprávkové zobúdzanie fontány, súťažno-zábavné podujatie v spolupráci s materskými a základnými školami, Americká trieda, sídlisko Ťahanovce
5.5.2016 od 17.00 - 20.00 hod. – Strážcovia talizmanu košických Vraňárov, Sever s Juhom a ich potulky za košickým talizmanom (centrum mesta Košice)
6.5.2016 od 19.30 hod. – Košické Benátky, sídlisko Nad jazerom
8.5.2016 od 9.00 hod. – Súťaž vo varení gulášu, Rodošto
30.5. – 5.6.2016 – Celé Slovensko číta deťom, netradičné čítanie s netradičnými čítajúcimi v pobočkách knižnice

LitPark, Kukučínova 2, Košice
5.5.2015 o 10.00 hod. – Literárne Košice Jána Štiavnického, vyhodnotenie literárnej súťaže
7.5.2016 od 9.00 - 14.00 hod. – Míľa pre mamu, tvorba Leporela snov, LitPark, Kukučínova 2
10.5.2016 o 9.00 a 10.00 hod. – Môj komixový hrdina, Peter Karpinský a komix
16.5.2016 o 14.00 hod. – Budúcnosť do knižníc už prišla... v Dánsku, beseda s Tiborom Hujdičom
21.5.2016 od 17.00 – 22.00 hod. – Noc múzeí a galérií, prehliadka Múzea detskej knihy, kniho-olympiáda, burza športovej literatúry, tvorivé dielne,


Pobočka na Nám. Jána Mathého, OD Mier
3.5.2016 o 10.00 hod. – Rozprávky o strašidielkach z Urbanovej veže
4.5.2016 o 17.00 hod. – Krst u košického vodníka, večerníčkové čítanie o starej vŕbe pri rieke Hornád, o vodnom princovi a o tom že čítanie nie je nuda

Pobočka v ZŠ Ľudovíta Fullu, Maurerova 21
10.5.2016 o 12.45 hod. – Môj komixový hrdina, Peter Karpinský a komix
25.5.2016 o 9.00 hod. – Netradičné hudobné nástroje s Jankom Hrubovčákom

Pobočka na Humenskej 9
23.5.2016 o 10.00 hod. – Netradičné hudobné nástroje s Jankom Hrubovčákom

Pobočka v Základná škola sv. košických mučeníkov, Čordákova 50
24.5.2016 o 9.00 hod. – Hudobná rozprávka s Jankom Hrubovčákom

Knižnica si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice