fb

Letom prázdninovým svetom

Mesiac autorského čítania, dve výstavy, Rozprávkové leto s knižnicou a fotografická súťaž Selfie s knihou, sú hlavné aktivity, ktoré ponúka Knižnice pre mládež mesta Košice na spríjemnenie letných prázdninových dní.

Mesiac autorského čítania

Pre milovníkov literatúry svoje brány otvorí ďalší ročník najväčšieho stredoeurópskeho literárneho festivalu Mesiac autorského čítania. Ten aktuálny, už šiesty, ročník projektu opäť privíta viac ako šesťdesiat súčasných autorov, ktorí sa tradične predstavia v dvoch programových líniách. V prvej vystúpia českí, slovenskí, poľskí a ukrajinskí spisovatelia a v druhej svoju tvorbu predstavia hostia zo Španielska. „Festival začína 4. júla o 18.00 hodine v areáli Kulturpaku“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. „Ešte pred samotným slávnostným otvorením festivalu nás však čaká vernisáž výstavy Miguela de Cervantesa, ktorá návštevníkom predstaví životopis tohto známeho spisovateľa a dramatika v ilustrovanej podobe. Srdečné pozývame o 17.30 do budovy Bravo.“ Výstava bude v knižnici k dispozícii do konca festivalu, do 3. augusta 2016.“   Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Félixa Valdésa a primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Výstavu sprostredkovalo Španielske veľvyslanectvo v Bratislave.

Rozprávkové leto s knižnicou
Knižnica vo svojich mimoškolských pobočkách v rámci otváracích hodín, ktoré sa mimochodom toto leto po prvý krát neskracujú, budú počas prázdninových mesiacov júl a august pre všetkých čitateľov knižnice k dispozícii letné čitárne so zábavným prázdninovým programom. „Ponúkame tvorivé dielne, zážitkové čítania a spoločenské hry. Ako programový bonus, divadielka, v ktorých sa deti stretnú s maškrtníkom Pepom, Maťkom a Kubkom aj so zábavným prasiatkom“, hovorí o programe pre školákov Iveta Hurná. Leto bude patriť aj súťaži. Po minuloročnej letnej súťaži Moja prázdninová pohľadnica, knižnica tentokrát pripravila súťaž fotografickú.

Selfie s knihou
Knižnica vyhlasuje letnú súťaž Selfie s knihou. „Ide o súťaž, ktorá bude prebiehať počas celého leta a ktorej sa môžu zúčastniť naozaj všetci naši čitatelia bez rozdielu veku“, uvádza podrobnosti k podmienkam súťaže Iveta Hurná. Má to byť akási forma ako sa podeliť o svoje prázdninové zážitky s knihou a ukázať alebo odporučiť ostatným aké knihy sa čitateľom páčia. „Očakávame fotografie, ktoré zachytávajú našich čitateľov pri čítaní ich obľúbených kníh. A je jedno, či budú fotené doma, v knižnici alebo niekde na dovolenke, či v parku.“ Všetky fotografie doručené najneskôr do 31.8.2016 na adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. budú následne zaradené do zlosovania. „Výhercov slávnostne vylosujeme v septembri.“ Na víťazov čakajú knižné ceny a členské do knižnice na ďalší rok zadarmo.

Literáti z našej štvrte
Výstava je literárnym, historickým a zároveň súčasným sprievodcom zostaveným zo životných príbehov literátov, ktorí sa narodili, žili, zomreli, alebo inak pôsobili v jednotlivých štvrtiach Prahy. „Návštevníkom výstava prostredníctvom 13 panelov predstaví vybraných literátov naprieč storočiami. Dvanásť z nich rozpráva osobný príbeh českých spisovateľov ako Jaroslava Foglara, Vítězslava Nezvala, Jaroslava Seiferta a Stanislava Kostku Neumanna, ktorých kľúčom vzájomného pôsobenia boli spoločné adresy ich trvalého pobytu v identickej časti Prahy“, informuje Iveta Hurná. Panely sú obohatené o obrazové vizualizácie jednotlivých osobností, o najvýznamnejšie obálky kníh a fotografie z osobného života. Výstavu sprostredkovalo České centrum v Bratislave bude sprístupnená v LitParku počas trvania festivalu Mesiac autorského čítania do 3. augusta 2016.

Divadielka pre deti:

07.7. o 11.00 hod. - LitPark, Kukučínova 2, O maškrtníkovi Pepovi
12.7. o 13.45 hod. - ZŠ Družicová, O maškrtníkovi Pepovi
13.7. o 09.30 hod. - Nezábudka - Poľovnícka 8, O prasiatku
21.7. o 11.00 hod. - LitPark, Kukučínova 2, Strašne strašidelní bubáci
04.8. o 11.00 hod. - LitPark, Kukučínova 2, Maťko a Kubko
17.8. o 09.30 hod. - Nezábudka - Poľovnícka 8, Maťko a Kubko
18.8. o 11.00 hod. - LitPark, Kukučínova 2, O maškrtníkovi Pepovi
23.8. o 13.45 hod. - ZŠ Družicová, Maťko a Kubko

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice