Mesiac autorského čítania 2016 po I. dekáde

Mesiac autorského čítania, najväčší literárny festival svojho druhu v strednej Európe odštartoval 4. júla 2016 v Košiciach vernisážou výstavy Miguela de Cervantesa. Slávnostne ho otvoril veľvyslanec Španielskeho kráľovstva na Slovensku Félix Valdés.

Prvú dekádu literárnych večerov hodnotí za slovenského usporiadateľa Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice:

„Dvadsať domácich a zahraničných autorov zo Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a Španielska nám ukázalo nielen rôznorodosť súčasnej európskej literatúry, ale aj jej kvalitu. Vypočuli sme si naozaj skvelých básnikov ako Erik Ondrejička či Michal Habaj a zoznámili sme sa so zástupcami španielskej komiksovej špičky, spomeniem aspoň Alfonsa Zapica, žijúceho a tvoriaceho v komiksovej veľmoci, vo Francúzsku. Nechýbali výborní, vo svete veľmi uznávaní prozaici, ako Ognacio Vidal –Folch, ktorý vo svojom diele zachytil pád socializmu vo východnom bloku a Andrej Kurkov, jeden z najúspešnejších ukrajinských autorov. Možno najväčšou španielsko-katalánskou hviezdou týchto dní bola Carme Riera, označovaná za prvú dámu katalánskej literatúry. Je nesmierne ťažké si medzi nimi vyberať... už tu boli naozaj literárne špičky a to máme za sebou len tretinu festivalu.“

Pestrá literatúra láka aj do druhej dekády

Cieľom festivalu je ponúknuť každý večer zástupcu iného literárneho žánru, ktorý návštevníkom predstaví svoju tvorbu a zároveň im ponúkne priestor na zamyslenie sa. A v dňoch (14.7. – 20.7.2016) ponúkne ďalšie známe osobnosti. Pricestuje napríklad Maria Miercé Cuartiella, ktorá získala Premi Llibreter, ocenenie udeľované katalánskymi kníhkupcami. Na katalánsky literárny vrchol vystúpila v roku 2015 vďaka poviedkovej zbierke, za ktorú obdržala prestížnu Premi Mercè Rodoreda. Ďalej to bude Lluís-Anton Baulenas, vôbec najoceňovanejší súčasný katalánsky prozaik, držiteľ prestížnych cien ako Premi Carlemany, Premi Crítica Serra d'Or, Premi Prudenci Bertrana, Premi Ramon Llull či Premi Sant Jordi. „Z domácich sa určite oplatí stretnúť s tvorbou Márie Ferenčuchovej, Rút Lichnerovej a Stanislava Rakúsa. Naďalej však platí, že stojí za to prísť si vypočuť aj nám možno menej známe osobnosti,“ pozýva Iveta Hurná na nadchádzajúci festivalový program druhej dekády.

Festival stále odmeňuje
Knižnica aj tento rok vyhlásila festivalovú súťaž Odpovedz a vyhraj!, ktorá je určená pre jej aktívnych návštevníkov. „Každý literárny pondelok zverejňujeme na webovej stránke knižnice dve súťažné otázky, na ktoré je potrebné odpovedať e-mailom, alebo osobne vhodením správnych odpovedí do zberného boxu v LitParku. Najneskôr však do nedele daného týždňa“, hovorí o súťaži Iveta Hurná. „Výhercov knižných cien za správne odpovede budeme losovať v dňoch 18. júla, 25. júla a 3. augusta 2016.

Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Španielskeho kráľovstva na Slovensku, Félixa Valdésa a primátora mesta Košice, Richarda Rašiho. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Výstavu Miguela de Cervantesa sprostredkovalo Španielske veľvyslanectvo v Bratislave.

 

Fond na podporu umenia