Výstava Zlatá stuha 2015

Knižnica pre mládež mesta Košice pozýva na putovnú výstavu ilustrácií z kníh nominovaných na výročnú cenu Zlatá stuha 2015. Návštevníci si ju môžu pozrieť v pobočke LitPark na Kukučínovej ulici v termíne od 8. do 31. augusta 2016.

Prestížna cena Zlatá stuha je udeľovaná tvorcom najlepších detských kníh v českom jazyku vydaných v posledných piatich rokoch. Udeľuje sa každoročne už viac ako dvadsať rokov a je jedinou cenou v Čechách, ktorá je zameraná výhradne na detskú literatúru.

Jednou zo sprievodných aktivít jej udeľovania je putovná výstava, ktorá ponúka možnosť zoznámiť sa s najkrajšími ilustráciami na cenu nominovaných kníh. „Našim používateľom tentokrát sprostredkujeme najkrajšie ilustrácie oceňované v roku 2015 a niekedy na jeseň budeme vystavovať ilustrácie ročníka 2016“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. „Výstava je určená pre čitateľov každého veku a jej cieľom je predstaviť naozaj pekné ilustrácie, ktoré robia detskú knihu čarovnou a krásnou a tak rozvíjajú estetické cítenie a hlbšie vnímanie tohto sveta.“
Cena Zlatá stuha pozostáva z literárnej, výtvarnej a prekladovej časti a každá z nich má svoje kategórie ako napríklad beletria pre deti, literatúra faktu, výtvarný počin, komiks a podobne. V roku 2015 sa o cenu uchádzalo takmer stopäťdesiat titulov. Nominovaných bolo trinásť titulov v literárnej časti, 16 vo výtvarnej, 8 nominácii bolo za preklad a po prvýkrát sa v samostatnej kategórií ocitli aj dva komiksy. „Ocenenie v roku 2015 získalo dvanásť titulov a ceny si prevzali spisovatelia Daniela Fischerová, Daniela Krolupperová, František Tichý a kolektív autorov Dejín československého komiksu 20. storočia, výtvarníčky Andrea Tachezy, Tereza Ščerbová a Marie Štumpfová, ilustrátor Jiří Franta, prekladatelia Stanislav Rubáš, Lukáš Novák, Zuzana Šťastná a Radek Malý a komiksoví autori Klára Smolíková a Honza Smolík a nakladateľstvo Baobab“, vyratúva držiteľov tohto prestížneho ocenenie, Iveta Hurná.
Výstavu sprostredkovalo České centrum Bratislava.

Plagát

Fond na podporu umenia