Listovanie 2016 - Manolito Brejloun

Listovanie v Litparku, alebo divadelné predstavenie s knihou v ruke sa vracia do Knižnice pre mládež mesta Košice, aby tentokrát ponúklo scénické čítanie z knihy Manolito Brejloun od španielskej spisovateľky Elviry Lindo, ktorá vo svojej domovine patrí k najuznávanejším novinárom a autorom kníh pre deti a dospelých.
LiStOVáNí za 10 rokov svojej existencie uviedlo do života viac ako 75 kníh. Ide o zvláštny druh scénického čítania, ktorý pútavou formou ponúka divákom nový zážitok z čítania. Jeho cieľom je vhodne vybranou knihou osloviť žiakov

a študentov a prebudiť u nich záujem o čítanie a sebavzdelávanie a je akýmsi pomocníkom pre pedagógov a rodičov v motivácii ku čítaniu. Listovanie do Košíc každoročne prináša Český spolok v Košiciach a České centrum Bratislava v rámci Dní českej kultúry. V LitParku budeme tento rok listovať v príbehu Manolita Brejlouna a to v stredu 26. októbra 2016 o 8.30 hodine“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. „Pútavou formou sa zoznámime s malým Manolitom, knižným hrdinom, ktorý žije s rodičmi, mladším bratom a starým otcom v drsnej madridskej štvrti, kde zažíva nejedno vzrušujúce dobrodružstvo.“ Zábavné príbehy malého chlapca, ktorý si aj z mála vie urobiť “veľký karneval“ a nezáleží mu na tom kde žije, ale na tom ako si život užiť sú príťažlivé nielen pre deti, ale aj ich rodičov.
Manolito Brejloun sa v rodnom Španielsku stal fenoménom. Najprv bol vysielaný ako rozhlasová hra a odvtedy už vyšlo osem knižných dielov, ktoré boli preložene do viacerých jazykov. Zároveň sa stal inšpiráciou pre niekoľko televíznych seriálov a jednu rodinnú komédiu. „Dozvedela som sa, že robiť preklady týchto príbehov nebolo ani zďaleka také jednoduché. Autorka knihy, Elvira Lindo svojho hrdinu zobrazuje tak realisticky, že Manolito teda určite nie je vždy len slušný a úctivý. Hovorí nespisovne a navyše používa aj nie práve najvhodnejšie výrazy,“ prezrádza Iveta Hurná. V Čechách vyšli už tri diely - Manolito Brejloun, Chudák Manolito, Frajer Manolito a chystá sa už ďalší, Manolito vytahuje špinavý prádlo, ktorý stále má o čom deťom rozprávať.

Plagát

 

Fond na podporu umenia