fb

Číta celá rodina 2016 - priebeh

Piatok 21. októbra 2016 v Košiciach začal VI. ročník dvojdňového literárneho festivalu Číta celá rodina. Podujatie organizovala Knižnica pre mládež mesta Košice, ktorá v spolupráci s košickými základnými školami pripravila pre deti a ich rodičov program bohatý na netradičné čítania, stretnutia a rozhovory so spisovateľmi a množstvo inej zábavy s knihou a o knihe.

 Celý program festivalu bol zameraný na čítanie a jeho propagáciu. „Čítalo sa priamo na školách, a to s deťmi, učiteľmi, zamestnancami a priateľmi škôl, rodičmi aj starými rodičmi. Teda s každým, kto mal čas a chuť ukázať ostatným, že čítať je zábava. Čítalo sa na miestach tradičných aj netradičných, a tiež tam, kde by ste to možno ani neočakávali“, povedala o priebehu akcie Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. Kniha si našla miesto všade, v telocvični, kuchyni, riaditeľni a na chodbách. A rovnako si nášla každého, školníka, kuchárku, riaditeľa či starého rodiča, stačilo len trošku chcieť. „Našim cieľom bolo ukázať, že kniha nie je tabu pre nikoho.“ Piatok, ktorý bol určený hlavne deťom na školách, vyvrcholil spoločným podvečerným stretnutím s hosťami festivalu v pobočke LitPark. Druhý festivalový deň, sobota 22.10.2016, svojim programom oslovil rodiny s deťmi. „Verím, že si z našej ponuky vybral každý.“

Piatok patril Školám, ktoré čítajú
Piatok premenil košické základné školy na čítajúce školy. Do projektu sa tento rok zapojilo trinásť základných škôl a tiež škola v košickej detskej fakultnej nemocnici. Na školách vzniklo množstvo netradičných čítacích miest. Svojou prítomnosťou ich okrem netradičných čítajúcich podporili hostia - spisovatelia a propagátori čítania a tiež naše knihovníčky, ktoré celé čítania koordinovali. Čítanie bolo naplánované od skorého rána, kedy deti prichádzajú do školy a trvalo až do poobedňajších hodín, kedy boli deti v školských kluboch. O priebehu samozrejme rozhodovali čítajúce školy, podľa ich možností a kapacít. Svojou účasťou podujatie podporili autori Zuzana Boďová, Ivona Březinová s manželom, Gabriela Futová, Marta Hlušíková, Braňo Jobus, Silvester Lavrík, Erik Ondrejička s manželkou, Valentín Šefčík a Dušan Taragel, ďalej Daniela Lozanová, prekladateľka detských kníh z taliančiny, Dado Nagy, moderátor, popularizátor a milovník kníh a propagátori čítania Tibor Hujdič, Ľudmila Hrdináková, Natália Mazanová a Viki Marcinová.

Piatkový literárny večer v LitParku
Literárny večer festivalu prebiehal v pobočke LitPark, v piatok 21.10.2016 od 17.30 hod., za účasti hostí festivalu a poskytol priestor na neformálne stretnutie a rozhovory o knihách. „Počas večera nás sprevádzal Dado Nagy a bolo to príjemné vyvrcholenie prvého dňa festivalu“, povedala Iveta Hurná.

Rodinná festivalová sobota
Sobota, 22.10.2016 patrila rodinám s deťmi, pre ktoré program začínal už ráno o 10.00 hod. Pre knihovníkov to bola príležitosť ako sa stretnúť s celými rodinami a tiež priestor na to, aby sme rodičom popri zábave nenásilným spôsobom ukázali, aké obohacujúce je čítanie pre ich deti.“ Program sa v sobotu sústredil do areálu Kasární/Kulturpark (budovy Bravo a Foxtrot) na Kukučínovej 2 v Košiciach. „Besedy, workshopy, rôzne bábkové predstavenia, zábavné čítania, tvorivé dielne, spoločenské hry, burza kníh a tiež vyhlásenie víťaza letnej súťaže Selfie s knihou, to bola naša bohatá sobotňajšia ponuka.
Projekt bol financovaný z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia a z dotácie Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.

Fotogaléria

Fond na podporu umenia

Spýtajte sa knižnice