Zázrační hrdinovia Petra Uchnára

Výstava: Zázrační hrdinovia, Peter Uchnár 
Termín: 1. 11. - 30. 11. 2017
Miesto: LitPark, Kukučínova ulica 2 v Košiciach 

Výstava Zázrační hrdinovia obsahuje ilustrácie z dvoch rozprávkových kníh. Prvou z nich sú Spevavé rozprávky (Buvik, 2015), zostavené Máriou Števkovou z príbehov vynikajúcich prekladateľov a rozprávkarov: Vladimíra Olerínyho, Hany Ferkovej či Márie Ďuríčkovej. Autorom poetických ilustrácií je práve Peter Uchnár, ktorý prostredníctvom nich vtiahne návštevníkov do sveta hudby, ktorá neslúži len na krátenie dlhej chvíle, ale ktorá posmeľuje hlavných hrdinov vykonať dobré skutky.
Druhú časť výstavy tvoria ilustrácie z knihy Bojnickí búbeli (Matica slovenská, 2015) autorky Kataríny Mikolášovej. Kniha v roku 2015 získala Cenu Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu. Návštevník sa zoznámi s rozprávkovou postavičkou, búbeľom, ktorý žije v teplých liečivých vodách a nechá sa vidieť len tým, komu to dovolí. Ak teda chce návštevník spoznať búbeľov, jeho návšteva výstavy je jednoducho nevyhnutná.

Výstavu poskytla Mestská knižnica mesta Piešťany v rámci projektu S ilustráciami na cestách. Prezentácia českej a slovenskej kultúry, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.

Peter UCHNÁR (1970) študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Košiciach a na VŠVU v Bratislave, ateliér voľnej grafiky a knižnej ilustrácie u Prof. Dušana Kállaya. Po ukončení štúdia tam pôsobil niekoľko rokov aj ako pedagóg. Dnes žije, pôsobí a tvorí v Pezinku. Venuje sa voľnej maľbe a grafike, ilustrácii i známkovej tvorbe. Jeho diela bolo možné vidieť na mnohých samostatných i kolektívnych výstavách, u nás i v zahraničí. Pre deti, mládež i dospelých ilustroval množstvo kníh - Gulliverove cesty (Jonathan Swift), Hnali sa veky nad hradbami (Anton Marec), Kniha džunglí (Rudyard Kipling), Veľká kniha slovenských rozprávok (Ľubomír Feldek), Traja hrdinovia (Jozef Cíger Hronský), Peter Pan (James Matthew Barrie), Štyria škriatkovia a víla (Ján Uličiansky), Tri tragédie (výber Shakespearových hier v preklade Ľubomíra Feldeka), Tisíc a jedna noc – VI. zväzok, Drevený zámoček (Buvik, 2015), Turčianske povesti II (Jozef Tatár), Spevavé rozprávky (Mária Števková) či Bojnickí búbeli (Katarína Mikolášová). Je autorom výtvarného návrhu poštovej známky vydanej pri príležitosti 23. zimných olympijských hier vo Vancouveri. Za svoje ilustrácie získal niekoľko významných ocenení (Najkrajšia kniha Slovenska - 1998, 2003 a 2008, Zlaté jablko BIB 1999, Cena Ľudovíta Fullu 2005, Cena Detskej poroty BIB 2009).

Plagát - Pdf

 

Fond na podporu umenia