Mesiac autorského čítania - pozvánka


Medzinárodný literárny festival Mesiac autorského čítania je už po siedmykrát súčasťou literárneho leta Knižnice pre mládež mesta Košice. S obľubou sa ho zúčastňujú stáli návštevníci a jeho zaujímavý program s nejednou literárnou celebritou priláka aj náhodných okoloidúcich či prázdninových návštevníkov mesta.

Aktuálny ročník festivalu navštívia autori piatich krajín, Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a  hosťujúceho Gruzínska, aby tu predstavili svoju literárnu tvorbu a prostredníctvom nej i zatiaľ neprebádanú cudzinu a zaujímavé literárne či jazykové experimenty. Večerné čítania, ktoré  štartujú 4. júla a vyvrcholia 3. augusta 2017, budú literatúru v jej rôznych podobách prezentovať denne, každý deň v týždni, v čase od 18.00 do 20.00  hodiny.

„V prvý deň festivalu sa zoznámime s predstaviteľom gruzínskej džínsovej generácie, Dathom Turašvilim, ktorému okrem písania románov, poviedok, divadelných hier a filmových scenárov učarovali horolezecké expedície do tých najvyšších hôr sveta ako napríklad na Kaukaz, do Himalájí a Ánd a rovnako s Milou Haugovou, výrazným talentom slovenskej poézie, poetkou a prekladateľkou,  ktorá nedávno oslávila krásne 75 narodeniny. Určite to bude zaujímavý večer, ktorý svojou účasťou podporia vzácni hostia.“, informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice. „Slávnostného otvorenia šnúry autorských čítaní sa v utorok 4. júla 2017 so začiatkom o 18-tej hodine, v pobočke LitPark na Kukučínovej 2, osobne zúčastní Jeho Excelencia Profesor Revaz Gachechiladze, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Gruzínska v Slovenskej republike s manželkou Mziou Marsagishvili a za Mesto Košice, prijal pozvanie Richard Raši, primátor mesta Košice.“ Program 31-dňového festivalu aj počas ďalších dní  ponúkne nemenej zaujímavé literárne stálice a ich overenú kvalitu. „Hneď druhý deň bude našim hosťom nestarnúci a šarmantný Ľubomír Feldek, ktorý pricestuje s dcérou Katarínou a Aka Morčiladze, jeden z najuznávanejších literátov Gruzínska a zástanca Ecovej teórie o emancipovaných čitateľoch.“ Viac o známych, či menej známych autoroch a priebehu festivalových večerov si môžete prečítať na webovej stránke knižnice www.kosicekmk.sk alebo na www.autorskecitanie.sk a facebookovej stránke Mesiac autorského čítania. „Som presvedčená, že aktuálny ročník naozaj poteší všetkých milovníkov literatúry, pretože si je z čoho vyberať. A preto už ďalej nebudem odporúčať koho sa oplatí prísť si vypočuť... jednoducho si myslím, že každého jedného z našich hostí. Srdečne pozývam a teším sa na spoločné chvíle s dobrými textami, dobrou literatúrou, dobrými ľuďmi a v príjemnom prostredí našej knižnice.“
 
Festival sa koná pod záštitou veľvyslanca Gruzínska v Slovenskej republike J.E. Prof. Revaza Gachechiladzeho a primátora Mesta Košice Richarda Rašiho. Projekt bol podporený z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Fond na podporu umenia